Sipoon kansalaisopisto

Yleistä opetuksesta

Opiston opetus on pääasiassa tarkoitettu aikuisille, mutta opintoryhmissä ei ole varsinaisia ikärajoja. Ne ovat avoimia kaikille, koulutustausta riippumatta ja jokainen voi ilmoittautua siihen opetusryhmään, jossa haluaa opiskella ja jonka opetusta katsoo pystyvänsä seuraamaan. Opiston opetuskielet ovat suomi ja ruotsi. Huomaa, että monet kursseistamme ovat kaksikielisiä.

På svenska

Ryhmäkoko

Kurssien minimiosanottajamäärä on 8 henkilöä, kielten kursseilla 6. Kurssin alkaminen edellyttää, että vähintään minimimäärä opiskelijoita ilmoittautuu sitovasti ennen kurssin alkua opistolle. Opistolla on oikeus perua kurssi, jos alkavan kurssin opiskelijamäärä jää alle minimin.

 

Oppitunnin pituus

Oppitunnin pituus on 45 minuuttia.

Yksilöopetusta annetaan pianon- ja kitaransoitossa sekä yksinlaulussa. Oppitunnin pituus näillä kursseilla on 15-30 minuuttia.

 

Vakuutukset

Kurssiosallistujat eivät ole vakuutettuja opiston puolesta. Myöskään kurssiosallistujien omat työvälineet, keskeneräiset työt tai muut henkilökohtaiset tavarat eivät ole vakuutettuja. Opiskelijan tulee huomioida tämä osallistuessa kansalaisopiston kursseille.

 

Todistukset

Kurssin päätyttyä osallistumistodistus annetaan ainoastaan pyynnöstä. Todistuksesta peritään 10€.

 

Lukukaudet ja loma-ajat 2017-2018

Syyslukukausi 4.9.-26.11.2017

Kevätlukukausi 8.1.-30.2.2018

Syysloma 16.-22.10.2017
Talviloma 19.-25.2.2018 
Pääsiäisloma 30.3.-2.4.2018 
Kesälukukausi 3.4-30.6.2018

Osa kursseista voi kuitenkin alkaa jo ennen varsinaista lukukautta tai kestää pidempään. Tämä selviää kurssiohjelmasta

 

Opiskelijan vuosikello

Opettajan vuosikello

Viimeksi muokattu 25.06.2017