Sipoon kansalaisopisto

Yleistä opetuksesta

Opiston opetus on pääasiassa tarkoitettu aikuisille, mutta opintoryhmissä ei ole varsinaisia ikärajoja. Ne ovat avoimia kaikille, koulutustausta riippumatta ja jokainen voi ilmoittautua siihen opetusryhmään, jossa haluaa opiskella ja jonka opetusta katsoo pystyvänsä seuraamaan. Opiston opetuskielet ovat suomi ja ruotsi. Huomaa, että monet kursseistamme ovat kaksikielisiä.

 

Ryhmäkoko

Kurssien minimiosanottajamäärä on 8 henkilöä, kielten kursseilla 6. Kurssin alkaminen edellyttää, että vähintään minimimäärä opiskelijoita ilmoittautuu sitovasti ennen kurssin alkua opistolle. Opistolla on oikeus perua kurssi, jos alkavan kurssin opiskelijamäärä jää alle minimin.

 

Oppitunnin pituus

Oppitunnin pituus on 45 minuuttia.

Yksilöopetusta annetaan pianon- ja kitaransoitossa sekä yksinlaulussa. Oppitunnin pituus näillä kursseilla on 15-30 minuuttia.

 

Vakuutukset

Kurssiosallistujat eivät ole vakuutettuja opiston puolesta. Myöskään kurssiosallistujien omat työvälineet, keskeneräiset työt tai muut henkilökohtaiset tavarat eivät ole vakuutettuja. Opiskelijan tulee huomioida tämä osallistuessa kansalaisopiston kursseille.

 

Todistukset

Kurssin päätyttyä osallistumistodistus annetaan ainoastaan pyynnöstä. Todistuksesta peritään 10€.

 

Lukukaudet ja loma-ajat 2016-2017

Syyslukukausi 5.9.-27.11.2016

Kevätlukukausi 9.1.-2.4.2017

Syysloma 17.-21.11.2016
Talviloma 20.-26.2.2017 
Pääsiäisloma 14.-17.4.2017 
Kesälukukausi 3.4-30.6.2017

Osa kursseista voi kuitenkin alkaa jo ennen varsinaista lukukautta tai kestää pidempään. Tämä selviää kurssiohjelmasta

 

Opiskelijan vuosikello

Opettajan vuosikello

Viimeksi muokattu 11.08.2016