Kommunalval

Resultaten

Resultaten finns här.

 Kommunalvalet 2017Kandidaterna enligt röstantal Sida 1 
 9.4.2017 13.4.2017 
 Nylands valkrets 09:22 
 Kontrollräkning  
 753 Sibbo KT24 
   
   
 Av rösterna räknat: 100,0% 
 Ordn. nr Kandidat Grupp Röster 
  nrnamn 
 1. 145Vestman, Heikki SAML 935 Vald 
 2. 99Mattila, Marketta GRÖNA 265 Vald 
 3. 61Lindqvist, Kaj SFP 262 Vald 
 4. 36Abrahamsson, Anna SFP 211 Vald 
 5. 60Lindqvist, Clara SFP 203 Vald 
 6. 55Kankfelt, Tim SFP 202 Vald 
 7. 33Virtanen, Tapio SDP 181 Vald 
 8. 51Helling, Ann-Cathrine SFP 169 Vald 
 9. 69Oljemark, Karl-Erik SFP 169 Vald 
 10. 115Ovaskainen, Kristiina SAF 166 Vald 
 11. 45Elfgren, Thomas SFP 165 Vald 
 12. 67Nyberg, Kasper SFP 150 Vald 
 13. 112Hursti, Jari SAF 149 Vald 
 14. 92Kahri, Lilli GRÖNA 143 Vald 
 15. 21Boman, Rainer SDP 142 Vald 
 16. 111Nevanlinna, Anu VÄNST 140 
 17. 79Sundbäck, Tom SFP 132 Vald 
 18. 125Karhinen, Linda SAML 130 Vald 
 19. 138Rantala, Juhani SAML 128 Vald 
 20. 71Röman, Micaela SFP 128 Vald 
 21. 120Alaterä, Mandi SAML 122 Vald 
 22. 134Manninen-Ollberg, Marja SAML 121 Vald 
 23. 46Engblom, Charlotta SFP 118 Vald 
 24. 107Saarnio, Sini-Pilvi GRÖNA 116 Vald 
 25. 62Lindroos, Kicka SFP 110 Vald 
 26. 26Kuntsi, Maija SDP 105 Vald 
 27. 27Kuntsi, Eva SDP 104 Vald 
 28. 116Toivola, Kirsi SAF 100 
 29. 43Christiansson, Hans-Eric SFP 99 Vald 
 30. 141Suuronen, Juha SAML 97 Vald 
 31. 57Liljeström, Maria SFP 89 Vald 
 32. 31Rauha, Hannele SDP 89 Vald 
 33. 76Skogster, Antti SFP 85 Vald 
 34. 137Oksanen, Ari SAML 82 Vald 
 35. 140Salo, Juha SAML 82 Vald 
 36. 72Sandström, Stefan SFP 80 Vald 
 37. 24Huotari, Juha SDP 80 
 38. 87Åström, Magnus SFP 74 Vald 
 39. 22Grönqvist, Kjell SDP 74 
 40. 12Rope, Timo CENT 73 Vald 
 41. 114Myrberg, Bob SAF 71 
 42. 3Hämäläinen, Monika CENT 70 Vald 
 43. 129Lehvonen, Simo SAML 70 Vald 
 44. 54Kaiser, Elvira SFP 69 
 45. 64Möller, Henrik SFP 69 
 46. 20Sinkkonen, Tiina KD 68 Vald 
 47. 34Virtanen, Teija SDP 68 
 48. 38Albrecht, Kenneth SFP 67 
 49. 5Laine, Jaana CENT 67 
 50. 85Wikström, Mia SFP 65 
 51. 86Åkerfelt, Tanja SFP 64 
 52. 50Gustafsson, Henrik SFP 61 
 53. 93Kosonen, Riitta-Kaisa GRÖNA 60 Vald 
 54. 52Hindsberg, Jan SFP 58 
 55. 47Forss, Maria SFP 58 
 56. 94Lehtonen, Harri GRÖNA 57 Vald 
 57. 80Sundman, Richard SFP 56 
 58. 98Mattila, Anna GRÖNA 53 
 59. 10Maliniemi, Hannu CENT 53 
 60. 49Grönroos, Mikael SFP 53 
 61. 66Nokelainen, Ann-Christin SFP 51 
 62. 28Nickström, Janne SDP 51 
 63. 53Högel, Caroline SFP 50 
 64. 128Kytö, Juha SAML 48 Vald 
 65. 127Kopra, Juha SAML 48 Vald 
 66. 40Berg, Mari SFP 48 
 67. 118Nikrus, Kari PIR 47 
 68. 142Tamminen, Ari SAML 46 
 69. 2Haikonen, Petri CENT 46 
 70. 113Laitala, Antti-Matti SAF 46 
 71. 30Petäkoski, Pekka SDP 46 
 72. 88Öhman, Rasmus SFP 45 
 73. 147Viita, Mari SAML 43 
 74. 11Rauvanto-Eriksson, Sari CENT 43 
 75. 78Ståhl, Bjarne SFP 42 
 76. 109Turkki, Anna GRÖNA 41 
 77. 19Pircklén, Anne KD 41 
 78. 119Alasara, Sami SAML 40 
 79. 146Vuoksenranta, Suvi SAML 40 
 80. 91Inkeroinen, Janne GRÖNA 40 
 81. 32Tiivola, Sanna SDP 40 
 82. 16Virpiö, Sami CENT 40 
 83. 144Turan, Kadir SAML 38 
 84. 90Hyhkö, Matti GRÖNA 38 
 85. 117Virtanen, Maarit SAF 38 
 86. 17Virtanen, Martti CENT 38 
 87. 18Linnapuomi, Antti KD 38 
 88. 133Långsjö, Camilla SAML 37 
 89. 58Lindgren, Hans-Peter SFP 36 
 90. 110Ylirisku, Pasi GRÖNA 35 
 91. 126Karjalainen, Virpi SAML 34 
 92. 83Törrönen, Rolf SFP 33 
 93. 63Mickos, Viola SFP 33 
 94. 39Backström, Björn SFP 32 
 95. 29Ojala, Tarmo SDP 32 
 96. 73Saxén, Johanna SFP 31 
 97. 15Takalo, Marko CENT 31 
 98. 7Lamberg, Matti CENT 30 
 99. 135Merikanto, Jussi SAML 29 
 100. 100Myllynen, Mika GRÖNA 29 
 101. 59Lindqvist, Christer SFP 29 
 102. 121Buddas, Pirkko SAML 28 
 103. 48Granqvist, Johan SFP 28 
 104. 74Silén, Christer SFP 28 
 105. 84Udd, Kenneth SFP 27 
 106. 102Nykter, Sami GRÖNA 27 
 107. 149Kähmi, Ossi FKP 27 
 108. 4Korpimäki, Jari CENT 26 
 109. 75Simonsén, Kim SFP 25 
 110. 96Lepistö, Vesa GRÖNA 25 
 111. 106Räikkönen, Tuula GRÖNA 25 
 112. 122Björn, Jani SAML 24 
 113. 65Nikander, Klaus-Mauritz SFP 24 
 114. 68Nygren, Anna-Karin SFP 23 
 115. 101Mäkinen, Esa GRÖNA 23 
 116. 143Tapio, Pauliina SAML 22 
 117. 56Liimatainen, Sakarias SFP 22 
 118. 25Kalvia, Matti SDP 22 
 119. 89Hilden, Martti GRÖNA 22 
 120. 14Ryynänen, Seija CENT 22 
 121. 35Vuohelainen, Merja-Hannele SDP 21 
 122. 97Maristo, Juha GRÖNA 21 
 123. 130Lindblom, Minna SAML 18 
 124. 148Väyrynen, Pasi-Ilkka SAML 17 
 125. 42Borgström, Sebastian SFP 17 
 126. 103Peltola, Markku GRÖNA 17 
 127. 132Lundberg, Claudia SAML 16 
 128. 44Ekholm, Kenneth SFP 16 
 129. 41Bergroth, Bettina SFP 16 
 130. 95Lepistö, Maija GRÖNA 16 
 131. 131Lindell, Laura SAML 15 
 132. 23Haarahiltunen, Aslak SDP 15 
 133. 104Pöllönen, Sirpa GRÖNA 15 
 134. 81Suomi, Daniela SFP 14 
 135. 108Sahlbom, Maija GRÖNA 14 
 136. 9Malin, Jemina CENT 13 
 137. 13Rosenberg, Helena CENT 12 
 138. 123Jankkari, Liisa SAML 11 
 139. 124Kajander, Anna SAML 10 
 140. 37Ahlberg, Staffan SFP 10 
 141. 82Syrjäläinen, Kari-Matti SFP 9 
 142. 105Pöllönen, Tapani GRÖNA 9 
 143. 8Lehikoinen, Hilkka CENT 8 
 144. 139Ritvanen, Ilkka SAML 7 
 145. 136Nieminen, Jani SAML 7 
 146. 77Snellman, Erik SFP 7 
 147. 6Laine, Kari CENT 5 
 148. 70Orgun, Murat SFP 3 

 

Allmänt

Kommunalval förrättas i Finland söndagen den 9 april 2017 kl. 9.00–20.00. Befolkningsregistercentralen sänder ut ett meddelandekort till de röstberättigade enligt de uppgifter som fanns antecknade i befolkningsdatasystemet 17.2.2017. Den som inte fått kortet, eller vars kort har felaktiga uppgifter, bör kontakta magistraten i Borgå.

Kandidaterna i Sibbo är här.

Du kan checka ditt röstningsställe från här eller undan texten.

Förhandsröstning

I Sibbo förrättas förhandsröstning 29.3–4.4.2017 på följande ställen:

Sockengården, Stora Byvägen 18, 04130 Sibbo och Söderkulla bibliotek, Amiralsvägen 2, 01150 Söderkulla
onsdag–fredag 29–31.3 9.00–18.00
lördag–söndag 1–2.4 10.00–14.00
måndag–tisdag 3–4.4 9.00–20.00

Ambulerande förhandsröstning förrättas på följande ställen:

Norra Paipis skola, Paipisvägen 1098 onsdag 29.3 kl. 18–20
Borgby Branddepå, Borgnäsvägen 432 torsdag 30.3 kl. 18–20
Simsalö skola, Simsalö söndag 2.4 kl. 13–16
Hindsby Byagården, Martisvägen 66 söndag 2.4 kl. 12–14
Gesterby branddepå, Gesterbyvägen 83 söndag 2.4 kl. 14.30–16.30
Salpar skola, Salparvägen 11 måndag 3.4 kl. 18–20
Byarsborg i Spjutsund, Storruddsvägen 22 tisdag 4.4 kl. 18–20

Hemmaröstning

Personer vars rörelse- eller funktionsförmåga är så begränsad att de inte utan oskäliga svårigheter kan ta sig till ett röstnings- eller förhandsröstningsställe får förhandsrösta i sitt hem. Anmälan kan göras antingen skriftligen eller per telefon före 28. mars kl. 16.00. Adressuppgifter finns i slutet.

Valförrättningen på valdagen

Vallokalerna är öppna på valdagen 9.4.2017 kl. 9.00–20.00. På valdagen kan man endast rösta på det röstningsställe som finns angivet på meddelandekortet.

Den röstande måste både vid förhandsröstning och röstning på valdagen kunna styrka sin identitet. Meddelandekortet är ingen förutsättning för att få rösta och duger inte till att styrka identiteten.

Röstningsställe
1. Paipis, Södra Paipis skola, Skolbacken 50
2. Tallmo, Talman koulu, Satotallmovägen 11
3. Kyrkoby, Nickby Hjärta, Stora Byvägen 12
4. Nickby, Servicehuset Elsie, Jussasvägen 18 J
5. Västerskog, Hedåsen, Hedåsvägen 17
6. Söderkulla bibliotek, Amiralsvägen 2
7. Boxby skola, Spjutsundsvägen 71

 

Centralvalnämnden i Sibbo kommun
Stora Byvägen 18, Pb 7
04131 SIBBO
tfn 040 191 4212

 

Suomeksi

Senast ändrat 13.04.2017