Planet Youth -toiminta Sipoossa vuonna 2024
Planet Youth -toimintamallin rakentaminen alkoi Sipoossa vuoden 2024 alusta. Toimintamallin rakentaminen on aloitettu Planet Youthin 10-vaiheisen prosessin mukaisesti.
Kyse on pitkäjänteisestä ja ennaltaehkäisevästä työstä lasten ja nuorten hyvinvoinnin edistämiseksi. Toimintamallia Sipooseen rakennetaan järjestelmällisesti Planet Youthin luoman prosessin mukaisesti. Ensimmäisenä vuonna Sipoon kunta toteutti prosessin vaiheita 1–4. Alkuvuodesta 2024 keskityttiin rakentamaan yhteistä ymmärrystä prosessista ja sen vaiheista kunnan sisällä.
Paikallisen verkoston tunnistaminen ja kokoaminen, kehittäminen ja kapasiteetin rakentaminen
Kesäkuussa 2024 kunnassa perustettiin lasten ja nuorten hyvinvointiryhmä, jossa Planet Youth -toimintaa käsitellään ja suunnitellaan monialaisesti. Ryhmässä on myös poliisin, seurakunnan ja Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen edustus. Ryhmä kokoontuu säännöllisesti muutaman kuukauden välein.
Lisäksi pienemmän kokoonpanon lasten ja nuorten ydinryhmä toimii tiiviimmin ja kokoontuu noin kuukausittain.
Lokakuussa Sipoossa toimiville järjestöille, seurakunnille, seuroille ja yhdistyksille pidettiin verkostotapaaminen, jossa kerrottiin Planet Youth -toiminnasta ja kartoitettiin yhteistyötoiveita. Nämä tahot kutsutaan vuosittain tai puolivuosittain mukaan lasten ja nuorten hyvinvointiryhmän laajaan verkostoon.
Rahoituksen tunnistaminen ja määrittely, kehittäminen ja kapasiteetin rakentaminen
Kesällä 2024 haettiin THL:n terveyden edistämisen määrärahaa, mutta tällä kertaa määrärahaa ei osoitettu Sipoolle.
Syksyllä 2024 saatiin rekrytoitua seuraavalle vuodelle koordinaattori edistämään ja kehittämään Planet Youth -työtä. Tammikuussa 2025 Planet Youth –koordinaattorina aloitti Jenna Reiman.
Tiedonkeruun (8. ja 9. luokan oppilaille toteutettava kysely) suunnittelu ja yhteisön osallistaminen siihen
Keväällä ja kesällä 2024 kunta suunnitteli kyselyä oppilaille monialaisessa yhteistyössä sekä kunnan sisällä että Planet Youth -organisaation kanssa. Kyselyä valmisteltiin myös oppilaskuntien puheenjohtajien kanssa.
Lukioikäisten nuorten testiryhmä testasi ja kommentoi kyselyä. Testauksen ja kommenttien perusteella kyselyä hiottiin ja viimeisteltiin.
Tiedonkeruun (8. ja 9. luokan oppilaille toteutettava kysely) toteuttaminen, tulosten raportointi ja tuloksista tehtävät johtopäätökset
Syyskuussa 2024 tiedonkeruu toteutettiin. Siihen vastasivat Sipoon yläkoulujen, Sipoonlahden ja Sipoonjoen koulujen sekä Kungsvägens skolan, oppilaat vuosiluokilta 8. ja 9.
Loppuvuodesta 2024 kunta sai alustavan raportin ja alustavia tuloksia kyselystä Planet Youthilta. Varsinaisesti tulokset valmistuvat vuoden 2025 alussa, jolloin niistä saadaan kattava raportti, minkä jälkeen aloitetaan johtopäätösten teko tuloksista.
Vuonna 2025 Planet Youth -toiminta jatkuu aktiivisesti. Verkostoyhteistyön rakentamista jatketaan. Tiedonkeruun tulokset julkaistaan ja niiden pohjalta suunnitellaan toimenpiteitä, minkä jälkeen työ jatkuu toimenpiteiden toteuttamisella.
Voit seurata Planet Youth -työn edistymistä Sipoossa myös Instagramissa ja Facebookissa. Löydät meidät somesta tunnuksella @PlanetYouthSipooSibbo tai voit klikata suoraan Facebook-sivullemme tästä linkistä ja Instagramiin tästä linkistä.
Lisätietoja Planet Youth –koordinaattorilta: Jenna Reiman puh. 040 567 9421, jenna.reiman@sipoo.fi