Ungdomsfullmäktige 2019-2021

 

 

Ungdomsfullmäktiges ordförande år 2020 är
Peter Lindgren
och viceordförande är Timi Turpeinen.

Ungdomsfullmäktiges representanter i kommunfullmäktige, utskotten och sektionerna



Ungdomsfullmäktigeledamöter 2019-2021:

Kungsvägens skola
Erin Söderqvist  erin.soderqvist(at)gmail.com 

Sipoonjoen koulu
Lotta Laasonen  laasonen.lotta@gmail.com
Camila Tuisku  camila.tuisku(at)gmail.com 
Ahti Pokkinen  ahti.pokkinen(at)gmail.com / ahti.pokkinen(at)sipoo.fi

Sipoonlahden koulu
Alice Laasonen  Alice(at)taikapallo.com 

Sibbo gymnasium
Lydia Grönholm  lydia.gronholm(at)gmail.com / lydia.gronholm(at)sipoo.fi
Fanny Jonasson  fanny.jonasson2001(at)gmail.com / fanny.jonasson(at)sipoo.fi
Lotta Selänniemi   lselanniemi(at)gmail.com
Anni Tåg  anni.tag00(at)gmail.com 

Sipoon lukio
Ville Haikonen  ville.haikonen(at)sipoo.fi

Övriga 13-20 åringar i Sibbo
Emil Granström  ekbrans(at)outlook.com  / emil.granstrom(at)sipoo.fi
Peter Lindgren  petlin1999(at)gmail.com 
Linda Sundqvist  linda.sundqvist(at)aol.fi 
Timi Turpeinen  timi.turpeinen(at)gmail.com timi.turpeinen(at)sipoo.fi

Kommunstyrelsens representanter i ungdomsfullmäktige
Clara Lindqvist, clara.lindqvist(at)sipoo.fi
Linda Karhinen, linda.karhinen(at)sipoo.fi

Ungdomsfullmäktiges sekreterare
servicechef för ungdomstjänster
Mia Liljeberg, mia.liljeberg (at) sipoo.fi

Suomeksi


Senast ändrat 13.08.2020



Ungdomsfullmäktiges följande möten

Torsdagen 17.9.2020 klockan 17.30 Söderkulla

Fredagen 9.10.2020 klockan 18.00 (ungdomsfullmäktiges veckoslutsträff)

Onsdagen 11.11.2020 klockan 17.30 Nickby

Användbara länkar:

Ungasideér.fi

Nuva ry

Nuva ry:s Nylands distrikt

Finlands ungdomssamarbete Allians r.f

Koppari.fi